Ivanwebserver

Len tak zo zábavy, aby reč nestála :-)

Info!
Dnes má meniny v SK Ingrida
Dnes má meniny v CZ
METEO U sokolíka
88 %
14.8 °C
1021 Hpa
GPS Tracker
Aktuálne neprebieha žiadny let

Sonoff relé ovládané automatickou domácnosťou Domoticz

Sonoff relé je asi najlacnejšie relé ktoré sa dá ovládať cez Wifi sieť, pomoco telefónu alebo PC. Na ebay sa dá kúpič za cenu okolo 5 euro. Verzia so zásuvkou je presne to isté len to má iný obal a niektrých prípadoch je použitie aj praktickejšie. V článku píšem o relé ale všetko platí aj pre Plug verziu.
Samotné relé už v sebe má nahratý softwér ale tento spolupracuje iba s aplikáciou ktorá je na to určená. Ak to niekomu neprekáža tak prečo nie. Mne toto riešenie nevyhovovalo tak som si relé upravil. Keďže základom tohoto zariadenia je veĺmi dobre známy wifi modul ESP8266 stačí upraviť softwér. Samotný modul ESP8266 sa teší veľmi velkej obľube z radou ľudí zaoberajúcimi sa elektrotechnikou preto na internete nájdete veľkú podporu a nespočetne veľa riešení využitia. Ja osobne využívam tento modul v mojej meteostanici.

ESP8266 je programovateľný modul pre ktorý už boli vyvinuté hotové softwéry ako napríklad ESPeasy. ESPeasy je fakt špičkový a spoľahlivý. Stačí ho naflashovať a potom už len cez webové rozhranie nastaviť. Nebudem to tu rozpisovať na nete je toho dosť. Jedinú vec ktorú by som tomuto softu vytkol je že ak chcete použiť hardwerové tlačítko napríklad pre fyzické zapínanie relátka tak nie je to jednoduché a ani spoľahlivé. Veľakrát to ludia preberajú na fórach a popravde nepodarilo sa mi nájsť funkčné riešenie ako to nastaviť.

Lepším a modernejším riešením ako ESPEasy ak si nechcete písať svoj vlastný softwér je TASMOTA. Osobne ho používam vo svojich WiFi vypínačoch a baz malého problému fungujú už niekoľko mesiacov.

Ďalšia možnosť je napísať si pre daný modul vlastný soft. Nakoľko je možnosť programovať tento modul aj pomocou Arduino IDE, tak to nie je až tak zložité. No a ja som si napísal vlastný program ktorý zabezpečuje že Sonof relé komunikuje s Domoticz serverom. Pre tých ktorý zatial nevedia čo Domoticz je odporúčam navštíviť ich stránky a fórum. Keďže je to freeware tak užívateľov, nápadov a návodov nájdete viac ako dosť.

Takže poďme pekne poporiadku. Pre nahranie programu do Sonoff relátka budete potrebovat

  • USB to TTL prevodník
  • 4 kábliky na prepojenie
  • nainštalované Arduino IDE na vašom PC s pripojenou knihovnou pre ESP8266 wifi modul

Sonoff relé treba v prvom rade otvoriť a vytiahnuť plošný spoj von. Do už nachystaných dierok naletovať buť napriamo kábliky alebo piny pre pohodlnejšie programovanie aj v budúcnosti.

Následne sonoff pripojíte pomocou TLT konvertoru k počítaču.

  • 3,3V pin sonoff => 3,3V pin na prevodniku
  • RX pin sonoff => TX pin na prevodniku
  • TX pin sonoff => RX pin na prevodniku
  • GND pin sonoff => GND pin na prevodniku

Stiahnite si súbor ktorý nájdete na konci tohoto príspevku a priložené súbory otvorte cez program Arduino IDE. Následne upravte potrebné parametre.

Arduino IDE nastavte pred flashovaním nasledovne. V mojom pripade fungovala iba táto kombinácia. Samozrejme v riadku port musí byť COM port na ktorom sa pripája váš TTL prevodník k PC.

Stlačte a držte tlačítko na sonoff relátku a pripojte TTL prevodník k PC. Tlačítko môžete pustiť. Sonoff je teraz v móde flašovania. Dajte skompilovať program a nahrať. Mne sa niekedy stávalo že naflašhovanie mi prešlo iba vtedy ked som gombík držal stlačený až pokial neskončilo nahrávanie.
Ked si otvoríte teraz seriový monitor v Arduino IDE tak by ste mali vydieť výstup či sa modul prihlásil do wifi siete a aká bola pridelená IP adresa.
Po pripojení Sonoff k napájaniu stavová led bliká pokiaľ sa vyhľadáva wifi sieť. Po úspešnom pripojení led zhasne. Ak by ostala svietiť znamená to, že sonoff relé sa nepripojilo k wifi. Spojenie sa kontroluje každú minútu, čiže ak zbadáte počas užívania že led opäť svieti, značí to, že wifi spojenie bolo stratené a nebude Vám fungovať ovládanie z Domoticz serveru.

Prejdime k nastavenie Domoticz serveru. Predpokladám, že switch v sekcii Devices už máte vytvorený pretože pred flashovaním programu ste museli zadat IDX číslo. V mojom prípade IDX = 5

Prejdite do sekcie vypínače ( switches ) a dajte editovať Váš vypinač.Tuto treba upraviť riadky On Action, Off Action. Samozrejme IP adresa musí byť taká akú dostalo vaše sonoff relátko.

Ak ste všetky kroky urobily ( a já som tiež na nič nezabudolmargbotton-ownvode ) tak by ste mali úspešne ovládať relátko z PC prípadne telefónu a po stlačení tlačítka na relátku sa do pár sekúnd zmení stav aj na servery.
V krátkom prezentačnom videu je všetko vidieť. Po pripojení k napájaniu je vidieť ako sa zmení stav v Domoticzu na aktuálny a ako len blika ked sa prihlasuje k wifi sieti.

V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať. Ak to niekomu pomôže budem len rád. :-D

Súbory na stiahnutie
Info! Pre sťahovanie súborov musíte byť prihlásený.
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre.

Info! Pre pridávanie komentárov musíte byť prihlásený. Prihlásiť sa