Ivanwebserver

Len tak zo zábavy, aby reč nestála :-)

Info!
Dnes má meniny v SK Katarína
Dnes má meniny v CZ Kateřina
METEO U sokolíka
95 %
3.7 °C
1019 Hpa
GPS Tracker
Aktuálne neprebieha žiadny let

Mikroprocesory PIC

V tejto sekcii by som sa chcel s vami podeliť o svoje projekty týkajúce sa programovania a elektrotechniky a ktoré sa mi podarili do dnešného dňa dotiahnuť do konca.Niečo krátko o tom ako som na tom s programovaním a ako som sa k tomu dostal.

Popravde nikdy ma ani len nenapadlo že budem niekedy programovať niečo ako mikroprocesor aj keď mám vyštudovanú školu so zameraním elektrotechnika automatizačná technika.Lenže niekedy proste príde čas že potrebujete niečo postaviť a začnete rozmýšlat ako na to. V mojom prípade to bola signalizácia centrálneho zamykania na aute. Mali sme Renaut Thalia ( no comment ) na ktorom bolo originál centrálne zamykanie od výroby ale sôudruzi z NDR niekde asi urobili chybu lebo takú vec ako svetelnú signalizáciu k tomuto zamykaniu tam už nedali. Začal som teda uvažovať ako to dorobiť. Strašne sa mi páčilo na iných autách že ked auto zatvorilo tak smerové svetlá viacej krát blikli rčitou rýchlosťou a naopak keď sa otvorilo tak svetlá iba určitú dobu svietili. Ale ako takéto zariadenie postaviť pomocou tranzistorov, kondenzátorov a odporov? To boli veci ktoré som dovtedy ako tak poznal.

Nakoľko mám dobrého kamaráta Mirka, ktorého touto cestou pozdravujem, prosba o pomoc smerovala na neho pretože má vyštudovanú elektrotechniku a má oveľa lepsie vedomosti čo sa toho tíka. Jeho odpoveď okamžite bola ” postav to s mikroprocesorom do ktorého si napíšeš program” . A tu to celé začalo. Stačilo zopár stretnutí na pive na ktorých mi vysvetlil čo to je ASSEMBLER ako to celé funguje , základné príkazy a mohol som začať laborovať. Klasické základy ako rozblikať ledku, ovládať tláčítko atď …
Projekt sa podarilo dotiahnuť do finále a spoľahlivo fungoval a dúfam že stále funguje pretože auto až nemáme. Tieto prvé pokusy mi ukázali pre mňa novú cestu ako si človek vie ľahko postaviť zariadenie podľa vlastných predstáv pretože hardvérová časť nie je až taká ťažká.

Postupom času som začal mať viacej konkrétnych otázok s ktorými mi Mirko už nevedel poradiť tak som začal navštevovať stránky Svetelektro na ktorých som sa zoznámil Patrikom. Jeho ochota pomôcť a naučiť ma veci ktorým som nerozumel bola neskutočná. Pomocou Skype a zdielanej plochy ma po večeroch učil čomu som nerozumel. Nebyť Patrika dnes asi neviem to čo viem ohľadne programovania. Za toto som mu veľmi vďačný pretože do dnes mi pomáha keď niečomu nerozumiem. Ďakujem Patrik.

No a kedže vedomosti by sa mali určitou formou šíriť ďalej tak preto som sa rozhodol pre túto sekciu kde zverejním svoje projekty ktoré za to stoja aj keď ich nie je moc a podelím sa aj s knižnicami ktoré mám napísané. Knižnicami myslím časť kódu pre ovládanie konkrétneho zariadenia. Možno to niekomu pomôže v začiatkoch. Osobne si myslím, že dnes málo ľudí začína s programovaním v Assembleri pretože je to podla mňa ťažšia cesta ako napríklad C kód. Ja osobne som mal veľkú radosť keď sa mi podarilo napísať prvé písmená na LCD displej pretože podla mňa LCD je už niečo viditeľné čo vašemu zariadeniu dáva na hodnote.

Vopred upozorňujem že všetko čo tu nájdete budú síce funkčné veci ale 100% záruka nikdy nieje. Môže sa stať že tam budú drobný chyby ale aj ja som len človek a popravde programovaniu sa venujem len sporadicky.

Momentálne nemám veľa času zverejniť celé projeky ale ja sa k tomu dostanem :-D , tak sem dám zatiaľ aspoň moje knižnice. Možno sa to niekomu zdá divné že to nazívam knižnice ale, keďže je to vlastne súbor ktorý sa len pripojí ( includne ) do projektu a potom sa len volaju cez Call odkazy tak je to ako keby knižnica :-)

Súbory na stiahnutie
Info! Pre sťahovanie súborov musíte byť prihlásený.
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre.

Info! Pre pridávanie komentárov musíte byť prihlásený. Prihlásiť sa